W naszym gabinecie zajmujemy się zachowawczym leczeniem skolioz. Oprócz innych metod, wykorzystujemy też inowacyjną metodę Pressio.
Twórcami metody są: Andrzej Zelszczuk, Janusz Łęczyński, Wojciech Nowak oraz Rudolf Ociepka, którzy w latach 70. XX w. pracowali w Oddziale Terenowym Instytutu Matki i Dziecka w Rabce.
Autorzy opierając się na teorii Roafa postanowili skupić się na oddziaływaniu na oba łuki skrzywienia jednocześnie w 3 płaszczyznach i w ten sposób korygować powstałe skrzywienia.
Opracowana przez nich metoda PRESSIO opiera się na dwóch podstawowych zasadach.
- Po pierwsze „aby móc korygować trzeba wpierw derotować” ze względu na to, że zmiana położenia trzonów kręgów w płaszczyźnie poprzecznej powodują zmiany klatki piersiowej prowadzące do narastania deformacji.
- Druga zasada mówi o tym, że sposób i kierunek działania sił derotująco-redresyjnych w terapii, musi być odwrotny do kierunku sił wywołujących i pogłębiających skoliozę.
W oparciu o metodę Pressio, od lat 70 ubieglego wieku aż do chwili obecnej, było leczonych wielu pacjentow - metoda ta okazała się skuteczna i bezpieczna w zachowawczym leczeniu skolioz.
W naszym gabinecie do korekcji skolioz wykorzystujemy urządzenie do leczenia skolioz „Delfin” autorstwa Tomasza Szurmika, Józefa Sitarza i Marka Segieta, które wykorzystuje zasadę terapii Pressio. Derotator i korektor skolioz jest wyposażony w głowice, które działając najpierw pionowo w dół powodują derotację trzonów kręgów a następnie w fazie największej derotacji wykonują ślizg w bok, doprowadzając kręgosłup do pozycji hiperkorekcyjnej. Głowice posiadają elektronicznie sterowany mechanizm wibracji, co dodatkowo wzmacnia oddziaływanie aparatu i jego skuteczność. Pacjent znajduje się w pozycji klęku podpartego z ustabilizowaną obręczą barkową i miednicą. Fizjoterapeuta na szczytach skrzywień ustawia głowice derotująco-korygujące-redresyjne. Chory wykonuje ćwiczenie zwane "kocim grzbietem", zaś głowice aparatu w tym czasie korygują skrzywienie w trzech płaszczyznach (powodując derotację, korekcję i redresję).
Aparat pozwala na regulację siły derotująco-korygującej poprzez specjalne pokrętło w wysięgniku na którym zamocowana jest głowica. Urządzenie jest w pełni bezpieczne i posiada certyfikat europejski (CU) oraz jest urządzeniem medycznym dopuszczonym do stosowania w placówkach służby zdrowia. Metoda Pressio jest metodą sprawdzoną i szeroko stosowaną w innych placówkach medycznych między innymi w Bielsku Białej, Ustroniu, Cieszynie, Warszawie. Nasza placówka jako pierwsza w Krakowie wprowadziła metodę Pressio w leczeniu skolioz.
Terapia metodą Pressio w naszej placówce opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy lekarzem specjalistą ortopedą a fizjoterapeutami wyszkolonymi w tej metodzie rehabilitacyjnej.
Skierowanie od lekarza z innej placówki jest mile widziane, w przypadku jego braku zalecamy najpiew konsultację lekarską w naszym gabinecie.
Leczenia nieoperacyjnego skolioz idiopatycznych dokonujemy w oparciu o zalecenia SOSORT 2006 (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment), dlatego w niektórych przypadkach metoda Pressio może być uzupełniana innymi sposobami leczenia.
Rehabilitacja w metodzie Pressio ma 3 zasadnicze fazy:
- Ćwiczenia wstępne stosuje się przed ćwiczeniami zasadniczymi (w korektorze wad postawy), przygotowują do zasadniczego ćwiczenia. Ćwiczenia te są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od poziomu, rodzaju oraz wielkości wady postawy.
- Ćwiczenia zasadnicze w korektorze wad postawy Delfin.
- Ćwiczenia kończące cykl zabiegowy w oparciu o kinezyterapię analityczną - polegają one na wykonywaniu ćwiczeń pozwalających na ponowne przyswojenie sobie prawidłowej postawy ciała.
Wskazane jest wykonanie co najmniej 3 sesji terapii metodą Pressio w tygodniu.
Program rehabilitacyjny jest dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od wieku, rodzaju wady postawy oraz jej zaawansowania.
Ćwiczenia prowadzą rehabilitanci po odbytym specjalistycznym kursie leczenia metodą Pressio zatrudnieni w naszych placówkach.
.Telefon do rejestracji: 698 115 115.