Barbotage to innowacyjna i małoinwazyjną metodę leczenia sonochirurgicznego. Pozwala ona uniknąć leczenia operacyjnego barku w przypadkach zwapnień w stożku rotatorów.
Zwapnienia stożka rotatorów mogą prowadzić do wystąpienia wapniejącego zapalenia stożka rotatorów, zapalenia kaletki oraz zespołu ciasnoty podbarkowej. Istnieje wiele czynników predysponujących do powstania zwapnień, takich jak wcześniejsze urazy mechaniczne barku, wykonywanie prac fizycznych, intensywna aktywność sportowa oraz predyspozycje genetyczne. Diagnostykę zwapnień przeprowadza się za pomocą badania ultrasonograficznego (USG), które jest doskonałą metodą diagnostyczną.
Objawy zwapnień stożka rotatorów obejmują przewlekły ból barku, ból nasilający się podczas odwodzenia barku, ból, który nie ustępuje po leczeniu zachowawczym oraz zaburzenia ruchomości. W przypadku wystąpienia tych objawów, leczeniem pierwszego rzutu jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz rehabilitacja. Jeśli te metody nie przynoszą poprawy, warto rozważyć leczenie sonochirurgiczne barku.
Jedną z maloinwazyjnych metod stosowanych na świecie jest barbotage - procedura wykonywana pod kontrolą USG, polegająca na wypłukiwaniu zwapnień za pomocą igły ze strzykawką. Zabieg trwa około 15 minut i jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu może być również podana blokada sterydowa. W niektórych przypadkach, gdy zwapnienia współistnieją ze zmianami degeneracyjnymi stożka rotatorów, można zastosować zabieg suchego igłowania stożka rotatorów, który może przyczynić się do regeneracji tkanek. Po zabiegu zalecana jest kontrola oraz postępowanie rehabilitacyjne.
Skontaktuj się z nami tel. 698-115-115 lub 666 833 388